Wydrukuj

Historia Łasku w tablicach zapisana

20-08-2013

Końcem lipca, w Łasku, odbyło się jedno ze szkoleń questingowych w ramach projektu Quiz Questing. Zaczynaliśmy wczesnym popołudniem, na szczęście w ten dzień upał już lekko zelżał, więc po części teoretycznej i omówieniu możliwości poprowadzenia ścieżki, wraz z trenerką Anną Watza – ruszyliśmy w teren.

IMG_3723

Jako punkt startowy została wyznaczona Biblioteka im. Jana Łaskiego Młodszego. Uwagę zwraca nietypowa mozaika, więc zapisujemy ją na zdjęciach i w notatkach, podobnie jak tablicę przy wejściu i ruszamy dalej.

IMG_3724

Wszyscy uczestnicy znają ten teren, mimo to ze zdziwieniem co jakiś czas znajdują punkty, o których istnieniu wcześniej nie wiedzieli, nie zauważali ich.

kolatka

Questing stawia nietypowe wyzwania nie tylko przed rozwiązującymi, ale także przed układającymi. Aby odkryć pewne aspekty i wzbogacić informacyjnie quest, musimy rozszyfrować łacińskie napisy, a także wczytać się w tablice z różnych wieków, m.in. przy Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła, (wzniesiony w latach 1517-23, ufundowany przez Prymasa Polski Jana Łaskiego).

kosciol_m

 

Oczywiście nasza wędrówka nie ogranicza się tylko do ?tu i teraz?. Sięgamy w przyszłość i odwiedzamy Muzeum Historii Miasta, które na naszych oczach powstaje, a także kolejne świątynie i Rynek, na którym udajemy się w poszukiwanie orłów.

Po blisko dwugodzinnej wędrówce, usiedliśmy i znów analizowaliśmy nasze odkrycia, szukając wspólnych punktów, miejsc do zbudowania zagadek i ukrycia skarbów. Zdjęcia pokazały nam szybko temat przewodni – to tablice, których w Łasku jest wiele.

IMG_3743

IMG_3767

A reszta… zostaje do odkrycia i odnalezienia 🙂
pieczatka_mHit Counter provided by technology news