Końcem lipca, w Łasku, odbyło się jedno ze szkoleń questingowych w ramach projektu Quiz Questing. Zaczynaliśmy wczesnym popołudniem, na szczęście w ten dzień upał już lekko zelżał, więc po części teoretycznej i omówieniu możliwości poprowadzenia ścieżki, wraz z trenerką Anną Watza – ruszyliśmy w teren.
Jako punkt startowy została wyznaczona Biblioteka im. Jana Łaskiego Młodszego. Uwagę zwraca nietypowa mozaika, więc zapisujemy ją na zdjęciach i w notatkach, podobnie jak tablicę przy wejściu i ruszamy dalej.
Wszyscy uczestnicy znają ten teren, mimo to ze zdziwieniem co jakiś czas znajdują punkty, o których istnieniu wcześniej nie wiedzieli, nie zauważali ich.
Questing stawia nietypowe wyzwania nie tylko przed rozwiązującymi, ale także przed układającymi. Aby odkryć pewne aspekty i wzbogacić informacyjnie quest, musimy rozszyfrować łacińskie napisy, a także wczytać się w tablice z różnych wieków, m.in. przy Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła, (wzniesiony w latach 1517-23, ufundowany przez Prymasa Polski Jana Łaskiego).
Oczywiście nasza wędrówka nie ogranicza się tylko do „tu i teraz”. Sięgamy w przyszłość i odwiedzamy Muzeum Historii Miasta, które na naszych oczach powstaje, a także kolejne świątynie i Rynek, na którym udajemy się w poszukiwanie orłów.
Po blisko dwugodzinnej wędrówce, usiedliśmy i znów analizowaliśmy nasze odkrycia, szukając wspólnych punktów, miejsc do zbudowania zagadek i ukrycia skarbów. Zdjęcia pokazały nam szybko temat przewodni – to tablice, których w Łasku jest wiele.